KEV’İN TARİHÇESİ

Köksal Eğitim Vakfı, 25.02.1993 tarihinde başarılı fakat imkanları kısıtlı öğrencilerin eğitimlerini tamamlamasına katkıda bulunmak amacıyla, Pet Holding Kurucusu ve Yönetim Kurulu Başkanı Prof. Dr. H. Güntekin Köksal ile eşi Eczacı, Bestekar ve Pet Holding Yönetim Kurulu Başkan Yardımcısı Pınar Köksal tarafından kurulmuştur.

Kendisi de devlet bursuyla okuyan Prof. Dr. Güntekin Köksal KEV’ in kuruluş hikayesini şöyle anlatıyor:

“Ben memur çocuğuyum. İstanbul Teknik Üniversitesi İnşaat Fakültesi sınavlarını kazandım, ancak okurken hayatımı idame etmemi sağlayacak parayı bulamadım. Kardeşim de kolejde okuyordu ve ailemin her ikimizi de okutacak parası yoktu. Bende tüm akrabalarıma, eşime, dostuma mektup yazdım. Sadece 1 akrabam bana destek verebileceğini söyledi. İşte bu olay ileride imkanları kısıtlı öğrencileri okutmam için bana vesile oldu.” Köksal, 2 sene KEV Başkanlığını yürütmüştür.

Daha sonra 22 yıl süresince Pınar Köksal KEV’in Başkanlığını yürütmüş ve 2016 yılı itibariyle görevini kızı Zeynep Köksal Yaykıran’a devretmiştir. Köksal Eğitim Vakfı kurulduğu günden günümüze kadar, yüzlerce üniversite öğrencisine burs imkanı tanımış ve yüzlerce öğrenciye karşılıksız kitap yardımında bulunmuştur. Ayrıca birçok öğrenciye de sosyal yardımda bulunmuştur.

Vakıf kuruluşunun ilk 22 yılında karşılıklı olarak burs vermiş, böylelikle gerek Pet Holding’in katkılarıyla, gerek gönüllülerinin, gerekse mezun olan bursiyer öğrencilerin geri ödemeleri ile idame ettirilmiştir. Kurulduğu günden günümüze mezunları arasında; Mühendisler, Avukatlar, İdariciler, Hakimler, Doktorlar, İş İnsanları, Sanatçılar olmuştur. Türkiye’de ve dünyada KEV mezunları, birbirinden farklı ve başarılı işlerde, şirketlerde ve pozisyonlarda çalışmış, çalışmaktadırlar.

VİZYONUMUZ

Bağımsız, dinamik, şeffaf, güvenilir ve istikrarlı bir kurum olmak.

MİSYONUMUZ

Başarılı olup maddi imkanı kısıtlı, çalışkan,güvenilir,dürüst ve öncü gençleri öğrenimleri süresince desteklemek; onların sanatsal ve kültürel gelişimlerine katkı sağlamak.

İLKE VE DEĞERLER

Güvenilir ve Dürüsttür.
Yurttaşlarının mutlu olduğu laik, çağdaş ve modern Türkiye’yi hedefler.
Atatürk ilkelerine ve devrimlerine gönülden bağlıdır.
Hukukun üstünlüğüne inanır.
İnsan,doğa ve çevreye saygılıdır.
Değişime ve gelişime açıktır. Sürekli daha iyi’yi kovalar.
Takım ruhuna inanır.
Empati yapar.
Eğitime katkı sunar.

hedefler

Başarılı olup maddi imkanları kısıtlı olan öğrencilere burs sağlamak,
Bursiyer sayısını genişleterek Vakfı Büyütmek,
Bursiyerlerinin ”Hayatlarına Dokunmak’,
Sadece para vermek değil, öğrencilerine farklı ihtiyaçları konusunda da yardımcı olmaya çalışmak,mentorlük etmek,
Sosyal sorumluluk projelerine destek vermek.